Dentiss Logo

Çocuklara Açık Hava Gerekiyor

Türkiye’nin ilk göz cerrahi merkezi olan Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren, güneşin, çocukların göz sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.
27.08.2015       11.37.04
Açık havanın ve güneşin çocuğunuzun gelişimi için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Ancak günümüz şartlarında çocuklar zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda hareketsiz olarak TV ve bilgisayar başında geçiriyor. Oysaki çocukların sağlıklı büyümesi için açık havaya ve güneşe ihtiyaçları vardır. Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren, güneşin, çocukların göz sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

“Çocukların dışarıda, açık havada geçirdikleri zamanın artırılması onların genel sağlığı ve görmeleri için oldukça önemlidir.” diyen Dr. Özeren, miyopluk ya da uzağı net görememe sorununun en yaygın göz bozukluklarından biri olduğunu belirtti.

Özeren, yurt dışında yürütülen çalışmalara da dikkat çekti: “İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada çocukların dışarıda geçirdiği zamanın miyop olma olasılığını ve Miyopinin ilerleme şansını yaklaşık %13 oranında azalttığını ve buna karşın, haftada 4 saatten fazla kapalı alanda oynayan çocuklarda uzakta bulanık görmenin daha sık görüldüğü tespit edildi. Bunun sonucunda hafta boyunca açık havada geçirilen her saatin uzağı görememenin (Miyop) ilerleme riskini %2 oranında azalttığı bulundu. Araştırmalar dışarda oynayan çocukların miyop olma olasılığının daha az olduğunu gösteriyor.” diyen Özeren “Açık havada olmanın neden miyopluğa karşı koruyucu olduğunun nedenini kesin olarak bilmiyoruz.” açıklamasında bulunarak açık hava faaliyetlerinin görmedeki rolünü açıklamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ekledi.

Açıklamalarının sonunda Miyopi artışının zamanlamasının bilgisayar ve cep telefonu kullanımındaki artış ile çakıştığına dikkat çeken Özeren, “Yaş, aile geçmişi ve fazla okuma gibi etkinliklerin bazıları Miyopi oluşumunda etkili olabilir. Aynı zamanda çocukların, anne ve babalarının gençliklerinde oynadıkları futbol, ip atlama ya da bayrak yarışı gibi oyunlar yerine cep telofonu, Ipad ve bilgisayar oyunlarını oynamayı tercih etmeleri Miyopi oluşumunda araştırılması gereken bir durumdur.” vurgulamasında bulundu.


Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren


Kaynak: Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi
YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.