Dentiss Logo

Bir Yılda Bir Tüp Diş Macunu

Ağız ve diş sağlığının önemiyle ilgili farkındalık son yıllarda artsa da Türkiye, diş fırçası ve macunu kullanım oranlarında Avrupa'nın çok gerisinde yer alıyor.
26.11.2014       16.51.04

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç, diş ve diş eti hastalıklarının önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte ağız ve diş sağlığı hakkında toplumda farkındalığın arttığını ancak bunların yine de yetersiz kaldığına işaret eden Artunç, özellikle ilkokullarda bu yönde eğitim çalışması yaparak diş macunu ve fırçası kullanımıyla ilgili alışkanlık kazandırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Artunç, Türkiye'de 5 yaş grubunda çürük görülme sıklığının yüzde 70, 12-15 yaş grubunda yüzde 60, 35-44 civarında ise yüzde 75 civarında olduğunu dile getirdi.

Avrupalılar 4, Türkler bir tüp macun tüketiyor

Türkiye'de diş fırçası ve macunu kullanım oranlarının yetersizliğine işaret eden Prof. Dr. Artunç, "Türkiye'de bir yılda diş macunu kullanım oranı 120 gram, yani bir tüp civarında. Bu rakam Almanya'da 500, İngiltere ve İtalya'da 400 gram seviyesinde" dedi.

Türkiye'deki diş macunu kullanım oranının 2005 yılında 85 gram civarında olduğunun altını çizen Artunç, "Yılda tüketilen macun miktarı son yıllarda artış gösterse de halen gelişmiş ülkelerin gerisinde bulunmaktadır" diye konuştu.

Diş sağlığı açısından 6 ayda bir fırça değişiminin yapılması gerektiğini ancak bunda da istenilen seviyeye ulaşılamadığını kaydeden Artunç, Türkiye'de 2005 yılında diş fırçası tüketiminin 0,48 seviyesinde iken şu anda 1 seviyelerine ulaştığını ifade etti.


YASAL UYARI: Bu yazı/haber/makalenin bütün yayın ve çoğaltma hakları VESTİYER YAYIN GRUBU'na aittir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen iktibas edilmesi yasaktır.
Reklam
Reklam

Yorum Ekle
Copyright © Vestiyer Yayın Grubu, 1989-2021. Tüm Hakları Saklıdır.